Odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe są konieczne w każdym budynku – w sytuacji zagrożenia mogą one nawet zaważyć na życiu zgromadzonych osób. Zgodnie z polskim prawem w niektórych budynkach powinny znajdować się hydranty wewnętrzne, których umiejscowienie i wykorzystywanie jest określone przez obowiązujące przepisy. Szczegółowe informacje w tym zakresie zawiera Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Przyjrzyjmy się bliżej zawartym w nim zasadom.
Różne rodzaje hydrantów i ich zastosowanie
Hydranty różnią się od siebie przede wszystkim średnicą, a co za tym idzie także wydajnością. Są także odmienne jeśli chodzi o budowę węży, zwijadeł i szafek hydrantowych. Warto pamiętać, że cyfry, które tworzą ich nazwy, oznaczają średnicę wewnętrzną węża wyrażoną w milimetrach.
Jednym z podstawowych rodzajów hydrantów jest hydrant DN25, który ma swoje zastosowanie w strefach pożarowych zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzi ZL. Jego występowanie jest konieczne w budynkach wysokich i wysokościowych na każdej kondygnacji, z wyjątkiem kondygnacji obejmującej strefę pożarową ZL, a także w budynkach niskich, średniowysokich innych niż tymczasowy, na każdej kondygnacji:
1. w strefie pożarowej o powierzchni >200 m2 zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II lub ZL V,
2. w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL III:
– o powierzchni > 200 m² w budynku średniowysokim, przy czym jeżeli jest to strefa pożarowa obejmująca tylko pierwszą kondygnację, a nad nią znajdują się strefy pożarowe zakwalifikowane do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, jedynie wtedy, gdy powierzchnia tej strefy >1000 m²,
– o powierzchni >1000 m² w budynku niskim.
Hydranty DN25 są wykorzystywane w budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach zamieszkania zbiorowego, takich jak przedszkola, szkoły, hotele, centra handlowe, banki, biura, apteki, a także sklepy. Do ich zalet należy przede wszystkim łatwa obsługa. Stosowane są wszędzie tam, gdzie pożary rozwijają się relatywnie długo, a jednocześnie są szybko wykrywane.
Innym rodzajem hydrantu jest hydrant DN33, czyli narzędzie stosowane w garażach jednokondygnacyjnych zamkniętych o liczbie miejsc postojowych większej niż dziesięć, a także w garażu wielokondygnacyjnych. W miejscach tego typu pożary są zazwyczaj intensywne, ale stanowią zagrożenie na określonej powierzchni. Hydrant DN33 jest więc doskonałym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na użycie dużej ilości wody, a jednocześnie jest sprzętem łatwym w obsłudze.
Kolejne urządzenie, czyli hydrant DN52 jest stosowane w:
– strefie pożarowej PM o gęstości obciążenia ogniowego >500 MJ/m² i powierzchni >200 m²,
– strefie pożarowej PM o gęstości obciążenia ogniowego 2, w której znajduje się pomieszczenie i powierzchni >100 m² i gęstości obciążenia ogniowego >1000 MJ/m²,
– budynku niskim lub średniowysokim przy wejściu do pomieszczeń PM lub technicznych o powierzchni >200 m² i gęstości obciążenia ogniowego >500 MJ/m² usytuowanych w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III, ZL V.
Użycie hydrantu 52 w wyżej wymienionych lokalizacjach jest jak najbardziej uzasadnione. Dlaczego? Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim specyfikę wspomnianych lokalizacji. W magazynach czy obiektach przemysłowych wykrycie pożaru nie zawsze jest natychmiastowe. W grę wchodzi także duża liczba nagromadzonych materiałów, która przyczynia się do zintensyfikowania zagrożenia. Niezbędne jest więc szybkie i efektywne działanie, które zapewnia omawiany model hydrantu.
Gdzie instalować?
W czasie pożaru ważne jest nie tylko występowanie odpowiedniego sprzętu, ale także jego optymalne rozmieszczenie. Zgodnie z obowiązującym prawem hydranty powinny być umieszczane zwłaszcza:
– przy wejściach do budynku i klatek schodowych na każdej kondygnacji – w budynkach wysokich i wysokościowych zaleca się instalowanie zaworów 52 w przedsionkach przeciwpożarowych, a dopuszcza na klatkach schodowych,
– w przejściach i na korytarzach, w tym w holach i na korytarzach poszczególnych kondygnacji budynków wysokich i wysokościowych,
– przy wejściach na poddasza,
– przy wejściach na przestrzeń otwartą lub przy wyjściach ewakuacyjnych z pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych, w szczególności zagrożonych wybuchem.
Stosowanie się do wymienionych zaleceń sprawia, że dostęp do hydrantów jest prosty, a ich zasięg – zoptymalizowany. Wspomniane rozmieszczenie ma kluczowe znaczenie podczas próby zatrzymania pożaru, a jednocześnie wpływa korzystnie na szybkość i efektywność gaszenia płomieni. Umieszczenie hydrantów w miejscach takich jak wejścia do budynku, czy wejścia na poddasze umożliwia doprowadzenie węża do każdego pomieszczenia i dostrzelenia wody w każdy zakątek.
Nasza oferta
Jeśli chcesz działać zgodnie z przepisami, a jednocześnie pragniesz zadbać o szeroko pojmowane bezpieczeństwo, skontaktuje się z nami. Jesteśmy specjalistami z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w projektowaniu, montażu i wdrażaniu systemów ochrony przeciwpożarowej. Co nas wyróżnia? Przede wszystkim to, że projektujemy, doradzamy, proponujemy efektywne i ekonomiczne rozwiązania dopasowane do obiektu, przeznaczenia i potrzeb klienta. Jednocześnie świadczymy kompleksowe usługi z zakresu ochrony przeciwpożarowej budynków:
– magazynowych,
– produkcyjnych,
– przemysłowych,
– użyteczności publicznej,
– mieszkaniowych.
Działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Skontaktuj się z nami już dziś i skorzystaj z pomocy fachowców.